Dünya haritasında Rusya neden Afrika’dan daha büyük görünür?

6 Mart 2018

Merkatör Projeksiyonunu daha önce duymuş muydunuz?

Günümüzde hemen her okulda, kurumda ve daha bir çok alanda karşılaşabileceğiniz dünya haritalarının tamamı Merkatör Projeksiyonu esas alınarak çizilen haritalardır. İşin doğrusunu söylemek gerekirse, dünyanın doğru kabul edilen en büyük ve yaygın yalanıdır. Merkatör Projeksiyonu, son derece yanlış hesaplamalarla çizilen haritalar ortaya koyar. Sadece ekvator çizgisi hizasında doğru sonuçlar verebilen harita, kuzey ve güney uçlarda gerçeği yansıtmayan ölçümler ortaya koyar.

Dünyanın geoid şeklini düz bir zeminde temsil etmenin zorluğundan hareketle oluşan bu hataları, farkı kıyasladığımız zaman görebiliyoruz.

Bu sebeple üst üste getirdiğimiz haritalarla, ülkelerin gerçek yüzölçümü kıyaslarını yapabilme imkanına eriştik.

1. ABD içinde Türkiye.

2. Türkiye’nin Avrupa ülkelerine kıyasla gerçek büyüklüğü.

Bu projeksiyona göre enlemler arasındaki açıklıklar, herhangi bir yerdeki küçük bir sahada ölçek, bütün istikametlerde aynı kalacak şekilde tayin ediliyor.

Merkator’ün yöntemiyle yapılan haritalarda sadece Ekvator çizgisine yakın olan bölgeler gerçek yüz ölçümlerine yakın olarak çizilebilir. Kutuplara doğru gittikçe şekiller bozulmaya başlar. Bu nedenle Rusya, Kanada gibi ülkeler haritada büyük yer kaplarken Afrika kıtası ekvator çizgisine yakınlığı nedeniyle bu ülkelerden daha geniş yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen daha küçük görünür.

3. ABD, neredeyse tüm Avrupayı yutuyor.

4. Çin ve Kanada kıyaslaması. Aslında büyük olmasına rağmen tepede bulunduğu için daha bir büyük görünen Kanada’yı gözlemliyoruz.

5. Kanada ve Türkiye kıyası.

6. Neredeyse Afrika büyüklüğünde görünen Grönland’ın gerçek boyutu.

7. Konya kadar ülke! Bu da Türkiye içine rahatça sıkışan Avrupa ülkeleri. Hollanda (sarı), Belçika (turuncu), Çekya (kırmızı), Danimarka (pembe).

8. Evet, Antartika büyük ama, haritadaki gibi dünyanın yarısı kadar büyük değil! Amerika üzerinde bir kıyası.

Peki tam doğru sonuç vermemesine rağmen neden Mercator Projeksiyonu kullanılıyor? Bunun nedeni aslında mükemmel harita diye bir şey olmamasıdır. Çünkü Dünya küre biçimindedir ve düz bir harita yüzeyine yüzölçümü açısından hatasız biçimde aktarılması imkansızdır.

Kaynak: Onedio , CNN

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir