Dünyanın mega haritası tamamlandı.

10 Mart 2018

NASA ve Japon Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı, Dünya’nın dijital topografik haritasının tamamlandığını duyurdu.

1999’da uzaya gönderilen ve Terra uydusuna yerleştirilen Japonya’ya ait ASTER veri işlemcisiyle çekilen fotoğraflarla hazırlanan harita şu ana kadar hazırlanmış en detaylı topografik harita olma özelliğine sahip.

Harita sayesinde Dünya’nın topografik yapısındaki değişimler an be an takip edilebilecek.

Haritadan elde edilecek verilen mühendislik, enerji keşfi, doğal kaynakların korunması, çevresel yönetim, yangınla savaş, jeoloji, şehir planlaması gibir birçok değişik alanda kullanılabilecek.

1.3 milyon görüntüden oluşan veriler internetten ücretsiz olarak halka sunuldu. 29 Haziran tarihinde tamamlandığı bildirilen ve kullanıma açılan haritaya yoğun ilgi nedeniyle ulaşılamamıştı.

Küresel Dijital Yükselti Haritası ile dünya yüzeyinin yüzde 99′u tarandı. Bu harita, bu zamana kadar yapılabilen dünya yüzeyinin en kapsamlı haritası sayılıyor.

Terra uydusu

Dünyayı incelemeye adanmış Terra uydusu deniz yosunlarından volkan patlamalarına kadar çok değişik alanlara ışık tutuyor. Aster ölçümlerinde bir yerin yüksekliği, her biri diğerinden 30 metre uzaklıkta noktalar baz alınarak görüntüleniyor.

Bundan önce dünya topografyasına ilişkin en kapsamlı harita, NASA’nın hazırladığı ve dünya yüzeyinin yüzde 80′ine ilişkin bilgileri görüntüleyen haritaydı. Bununla beraber bazı çöllerde ve sarp kara parçalarında doğruluk oranlarının azaldığı biliniyordu. NASA, şimdi bu bilgilerle, Aster verilerini karşılaştırarak küresel haritayı daha da geliştirmeye çalışıyor.

‘Global Dijital Yükseklik Modeli’ adı verilen çalışma yaklaşık 1.3 milyon görüntüyü NASA’nın uzay gemisi Terra’ya yerleştirilen Japon yapımı kamerayla çekti.

Yükseltiler farklı renklerle gösterilirken düşük yükseltiler mor, ortalar yeşil ve sarı ve yüksek kısımlar ise turuncu, kırmızı ve beyazla gösterilmiş.

Harita, İngiltere’nin ve İrlanda’nın aynı düşük yükseltilerde olduğunu, ayrıca iki ülkenin deniz seviyesine yakın Danimarka, Polonya, Kuzey Rusya’nın, Moritanya, Somali, Brezilya, Arjantin, Florida ve Avustralya’nın bazı bölgeleriyle benzer yükseltiye sahip olduğu gibi detayları renklerle gösteriyor.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir