Denizli’de 6 büyüklüğünde deprem

8 Ağustos 2019

Denizli’de 4.2 ve 6.0 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremle ilgili bilgi veren Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, “2-3 evin yıkılmasıyla ilgili bilgi aldık. Bölgelere iş makineleri ve ekipler gönderdik. Hiçbir can kaybımız yok” dedi. Valilikten yapılan açıklamada ise, “Sağlık ekiplerimiz de bölgede. Çardak’ta 5 hafif yaralı var” ifadeleri yer aldı. Denizli, Afyonkarahisar ve Isparta’da 23 kişi yaralandı.

Denizli’de saat 14.19’da 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bozkurt ilçesinde meydana gelen ilk depremden yaklaşık 6 dakika sonra yine aynı noktada 14.25’te 6.0 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti. Depremin etkilediği Afyonkarahisar’ın Dazkırı ilçesine bağlı Kızılören köyünde de 2 kişinin hafif şekilde yaralandığı açıklandı.

AFAD, ilk belirlemelere göre, Denizli, Isparta ve Afyonkarahisar’da hafif yaralanan 23 kişinin hastanelere başvurduğu açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na göre 14.19’da meydana gelen ilk deprem yerin 17 kilometre derinliğinde gerçekleşti. İkinci deprem ise yerin 7 kilometre derinliğinde oldu. Deprem Antalya, Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar’da da hissedildi.

Deprem sonrası bir evin yıkıldığı ve Çardak Havaalanı’nın tavanında çökme oluştuğu bildirildi. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan kendilerine ulaşan bilgilerde herhangi bir can kaybı yaşanmadığını aktardı. Zolan, “Ekiplerimiz destek için sahaya çıktı. Baklan, Bozkurt ilçemize doğru gidiyorum. Gelen haberlerde bizi üzecek, can kaybı haberimiz yok çok şükür. Özetle şu anda Baklan, Bozkurt ve Çardak ilçelerimize doğru gidiyoruz. Ekiplerimiz orada” dedi.

Depremin ardından Bozkurt bölgesinde artçı sarsıntılar gerçekleşiyor. Saat 14.31 itibariyle 3.1, saat 14.45’te 2.1 ve saat 14.46’da 2.0 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

Zolan, depremin merkez üssüne gittikten sonra yaklaşık 10 binanın yıkıldığı bilgisini verdi. Artçıların devam edeceğini söyleyen Zolan, “Çatıları, bacaları çöken evlerimiz var. Çok şükür can kaybı yok. Yangınlar olmaması için elektrikle ilgili hasarlar kontrol ediliyor” dedi.

YouTube player

‘HER TARAFA EKİPLERİMİZİ YOLLUYORUZ’

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, depremin 15-20 saniye boyunca çok şiddetli bir şekilde meydana geldiğini dile getirdi. Çelik, “Depremde benim de makam odamın duvarı yıkıldı. Büyük bir korku oluştu. Herkes dışarıda. Kriz masası oluşturduk. 2-3 evin yıkılmasıyla ilgili bilgi aldık. Bölgelere iş makineleri ve ekipler gönderdik. Hiçbir can kaybımız yok. Artık ‘Mala gelsin’ diyoruz. Yıkılan binalar nedeniyle yaralılar var ancak hayati tehlike teşkil etmiyor. Biz toplantıdayken yan apartmanın duvarı üzerimize çöktü. Alt katımızdaki ilçe emniyet müdürlüğümüzün üzerine yıkıldı. İnsanlar evlerine girmiyor. Evlerde çatlaklar söz konusu. Mahalle muhtarlarıyla iletişim halindeyiz. Yardımlar gidiyor. Derin çatlaklar ve duvar göçükleri var. Hepimiz şu an kriz masasındayız. Her tarafa ekiplerimizi yolluyoruz.  Şu anda elektrikler kesik. Anons yapamıyoruz. Camii imamlarıyla vatandaşlarımızı uyarması için iletişime geçtik” dedi.

‘ÇARDAK’TA 5 HAFİF YARALI VAR’

Tutluca Köyü muhtarı Hüdayi Karaşahin, “Köyümüzde çoğu evde hasar var. Vatandaşlar sokakta.. Herkes ağaçların gölgesinde, köy meydanında bekliyor. Herkes tedirgin şekilde sokaklarda…” dedi.

Denizli Valisi Hasan Karahan, depremin Bozkurt ve Baklan ilçelerinde yoğun olarak hissedildiğini belirtti. Karahan, “Bazı evlerde hasar olduğu belirtiliyor. Hasar tespit çalışmalarına başlandı. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı bilgisi gelmedi. Sağlık ekiplerimiz de bölgede. Çardak’ta 5 hafif yaralı var” dedi. Ayrıca vali Karahan, ilçe sakinlerini artçılara karşı uyararak evlerine gitmemelerini istedi.

Çardak Havalimanı’nda hasar oluştu. Kulede camlar kırılırken, teknik ekipmanlar ve bilgisayarlar devrildi, tavan ışıkları aşağı düştü. Havalimanı içinde hizmet veren kafeterya, depremin ardından geçici süreyle kapatıldı. Yetkililer, kısmi zarar gören tavan bölümünde onarım çalışması başlattı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Çardak Havalimanı’nda uçuşları ve operasyonları olumsuz etkileyecek bir durumun bulunmadığını, havayolu şirketlerinin tarifeli seferlerinin devam ettiğini açıkladı.

BOZKURT KAYMAKAMLIK BİNASI BOŞALTILDI 

Valilikten yapılan açıklamada ise, “Meydana gelen depremde; ilk belirlemelere göre can kaybı tespit edilmemiş olup, Çardak ilçemizde 5 vatandaşımızda da hafif yaralanmalar tespit edilmiştir. Bozkurt Kaymakamlık binası da hasar meydana geldiği için boşaltılmıştır. Gerçek ve doğru bilgiler Valiliğimiz tarafından açıklanacak olup Valiliğimiz dışındaki alınacak olan bilgilere itibar edilmemesi rica olunur” ifadeleri yer aldı.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir