Doğa Koleji emekçilerinin hakkını devlet ve patron birlikte yedi!

16 Aralık 2019

Doğa Koleji sahibi Metal Yapı İnşaat’ın krizi bahane ederek okulun gelirlerine çökmesi ile öğretmenler ve işçiler 3 aydır maaş alamıyor. 15 bin öğretmen ve binlerce işçinin gasp edilen haklarını almak için mücadelesi sürerken, öğrenci velileri de Kolej çalışanlarına sahip çıkıyor. Bugün öğretmenler derse girmezken, veliler ve öğrenciler de mücadeleye omuz verdi.

Öğretmen ve velilerin gelinen sürece dair görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Doğa Koleji’nden bir öğretmen: “Yıl bitmeden biz bittik”

Doğa Koleji’nde yaklaşık bir yıldır bölük pörçük alınan maaşların ardından yeni eğitim döneminde Ekim ve Kasım ayı maaşlarımızı hala alamadık. Aralık bitiyor ve yönetimden okulun satışına dair beklenen açıklama hala yapılmıyor, her hafta ileri tarihe alınarak öğretmenlerin okulda çaresizce beklemeleri sağlanıyor ve çözüm sürecinde tüm çalışan personel oyalanıyor. Her hafta olumlu yönde çözüleceğine dair mailler geldiği halde hala bor gelişme yok. Maaşlarımız alabilmek, çocukları eğitimden mahrum bırakmamak adına dönemi bitirmek istiyoruz ancak yıl bitmeden biz bittik. Psikolojik ve maddi olarak zor bir süreç yaşıyoruz. Hiçbir ödememizi yapamıyor, temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamıyoruz. Bir an önce toplu olarak biriken ödemelerin yapılması için sesimizin artık duyulmasını istiyoruz. Eğitim hakkı engellenemez ve bu ülkenin en önemli meslek grubu olan öğretmenlerin emeği görmezden gelinemez.

Doğa Koleji ‘nden bir veli: “Okulu, patron ve devlet birlikte yediler!”

Öğretmenler motivasyon ve moral anlamında düşüktü. Okula gittiğim zaman gözlemledim 3 hafta evvel, ardından da maaş alamadıklarını öğrendim. Ardından eylemler başladı ve ilk olarak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplandık ve dilekçelerimizi verdik. Cimer’e şikayetimizi yazdık.

Metal Yapı’nın ekonomik sıkıntı çektiğini düşünmüyorum. Doğa Okulları’nı bir gecede alıp 3 senede içini boşalttılar.

Klasik yöntem, sermayedar yedi tüketti şimdi gözlerini başka kazanç alanlarına dikti. Kıbrıs’ta 55 milyon euro’ya yaptığı oteli sattığını ilk ağızdan öğrendim. Okul arazisi baktığını oradan ve eşinin Concorde Otel’de 2 ay boyunca konakladığını.

Bunlar devletle kol kola hareket ediyor ve sürece karşı gerekli kurumların sessizliği de bu yüzden.

Beraber yediler bitirdiler, kimlerin ne kadar mağdur olduğu umurlarında değil. Bu ülkede işler böyle yürüyor. Öğretmenler bugün itibarıyla aramaya başlayacak yasal haklarını. Çocuğumun kaydını almaya ve başka bir devlet okuluna kaydetmeye çalışıyorum şu anda.

Kaynak: UmutSen

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir