14.000 Yıllık Mağarada Emekleyen Çocuk İzleri Bulundu

17 Mayıs 2019

Araştırmacılar, yaklaşık 14.000 yıl önce Kuzey İtalya’daki bir mağarada bırakılan toplam 180 insan ayak izi buldu. C: Marco Avanzini

İncelenen el ve ayak izlerine göre bu grupta, iki yetişkin, bir genç ve iki çocuk vardı.

Bu insanlar, yollarını aydınlatmak için büyük olasılıkla mağarada arkeologların da bulduğu çam sopaları (Pinus) yakmıştı. Grotta della Bàsura adındaki mağara Kuzey İtalya’da yer alıyor.

Mağaranın tavanı o kadar alçaktı ki, bazı kısımlarda bu antik kaşifler sürünmek zorunda kalmıştı ve emekleme pozisyonunda insan ayak izlerinin ilk kanıtını geride bırakmışlardı.

Araştırmacılar, 1950’lerden bu yana Grotta della Bàsura Mağarası’ndaki eski insan varlığını biliyor. Ancak yeni analizler, araştırmacıların ayak izlerini incelemek için lazer taramaları, tortu analizi, jeokimya, arkeobotanik ve 3B modelleme kullandığı ilk yüksek teknoloji çalışmaları içeriyor.

Araştırmacılar mağara tabanındaki eski insan izlerini vurgulamak için parlak levhalar kullandı. C: Isabella Salvador

Araştırmacılar, üst Paleolitik dönemde o gün olanları anlayabilecek kadar çok sayıda ayak izi (toplamda 180) tespit etti. Farklı ayak izlerine göre burada beş kişi vardı: 3 yaşında, 6 yaşında, ergenlik öncesi (8-11 yaş arası) ve iki yetişkin.

Bu grup yalınayaktı ve herhangi bir kıyafet giyiyor gibi görünmüyordu. En azından kıyafetleri mağarada herhangi bir iz bırakmamıştı.

Grup mağara içinde yaklaşık 150 metre yürüdükten sonra, ayak izlerinin bulunduğu koridora geldi ve burada en arkada 3 yaşındaki çocuk olacak şekilde tek sıra haline geldi.

Araştırmacılar, “Mağaranın yan duvarına çok yakın yürüdüler. Bu, kötü aydınlatılmış ve bilinmeyen bir ortamda hareket ederken diğer hayvanlar (örneğin köpekler ve ayılar) tarafından da kullanılan güvenli bir yöntem.” diyor.

Araştırmacıların bazı eski izleri inceledikleri mağara içindeki koridor. C: Isabella Salvador

Bundan kısa bir süre sonra mağara tavanı 80 santimetrenin altına düştü ve maceracıları zorlamaya, ellerini ve dizlerini kil dolgunun üzerine koymaya zorladı.

Kaşifler daha sonra bir sarkıt darboğazından geçti; su birikintili zeminde derin izler bırakarak küçük bir göleti geçtiler; “Cimitero degli Orsi” (ayılar mezarlığı) ötesinde küçük bir yamaç tırmandılar; ve nihayet son odaya, “Sala dei Misteri” (gizemlerin odası) odasına geldiler.

Son odaya girince ergen çocuk ve diğer küçük çocuklar yerden kil toplamaya başladı ve yüksekliği farklı seviyelerde sarkıt üzerine sürdüler. Grubun meşaleleri duvarlarda birkaç kömür izi bıraktı. Sonra mağaradan ayrıldılar.

“Bu grubun hareketleri, çok küçük çocukların bile, görünüşte tehlikeli sosyal aktivitelerde bile, Paleolitik nüfusun aktif üyeleri olduğunu gösteriyor.”

Kaynak: Arkeofili

Live Science. 14 Mayıs 2019.

Makale: Romano, M., CItton, P., Salvador, I., Arobba, D., Rellini, I., Firpo, M., … & Avanzini, M. (2019). A multidisciplinary approach to a unique Palaeolithic human ichnological record from Italy (Bàsura Cave). BioRxiv, 529404.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir