Su Seviyesi Aşırı Yükselebilir!

22 Mayıs 2019

Yeni Araştırma: Su Seviyesi Tahmin Edilenden Fazla Yükselebilir, Milyonlarca İnsan Yerinden Olabilir

Bilim insanları, Grönland ve Antarktika’da buzulların erimesinin hızlanması nedeniyle, küresel çapta su seviyesinin tahmin edilenden daha fazla yükselebileceği, bunun da yüz milyonlarca insanı yerinden edebileceği uyarısında bulundu.

Uzun zamandır dünyadaki su seviyelerinin 2100’e kadar en fazla 1 metreden daha az yükseleceği düşünülüyordu. Uzman görüşlerine dayanarak yapılan yeni araştırma, gerçekte bu seviyenin iki katına çıkabileceğini öngörüyor. Bunun da, yüz milyonlarca insanın yer değiştirmek zorunda kalmasına yol açabileceği belirtiliyor.

BBC’den Matt McGrath’ın haberine göre su seviyelerindeki yükselme, 2013 yılında Hükümetlerarası İklim Değişimi Paneli’nin (IPCC) yayımladığı 5. İklim Değişikliği Değerlendirme Raporu’nda ele alınan en tartışmalı konulardan biriydi.

Rekor düzeydeki gaz salımında ciddi azalmalar olmaması halinde, küresel ısınmanın su seviyelerini 2100’e kadar 52 cm ile 98 cm arasında artırabileceği kaydediliyordu.

Pek çok uzman su seviyelerindeki yükselmenin bu tahminin ötesine geçeceğini düşünüyor.

Uzmanlar, buz örtülerinin erimesinin su seviyelerini ne kadar artıracağına ilişkin yapılan çalışmaların, bu örtülerin nasıl eridiğine dair tüm bilinmezliklere yanıt verecek şekilde incelenmemesinden endişe duyuyor.

İki Metrenin Üzerine Çıkabilir

Daha net bir resim elde edebilmemiz için, bu alanda çalışan öncü araştırmacılar, Grönland ve Doğu ile Batı Antarktika’da yaşananlara ilişkin bilgiler temel alarak yapılan tahminler üzerinden bir çalışma hazırladı.

Araştırmacıların görüşüne göre, eğer gaz emisyonu şimdiki ölçeklerde olursa, dünyadaki su seviyelerinin 2100’e kadar 62 cm ve 238 cm arasında artması oldukça muhtemel.

Bu, 5 derece daha ısınmış bir dünyaya ilişkin bir öngörü, küresel ısınma konusundaki en kötü senaryolardan biri.

Bristol Üniversitesi’nden Profesör Jonathan Bamber “2100’e kadar, buz örtüsünün erimesinin 7 ila 178 cm arasında etki etmesi oldukça muhtemel. Ancak buz örtülerinin dışındaki buzulları ve buz tabakaları ile suların sıcaklık nedeniyle genleşmesini eklediğimizde, 2 metrenin üzerine rahatlıkla çıkabilir” diyor.

2013 yılında yayımlanan IPCC’nin raporu, “muhtemelen ne olabileceğini” inceliyor, bu da bilimsel anlamda %17 ila 83 arasındaki ihtimallerin ele alınması demek. Bu yeni araştırma, daha geniş bir ihtimal aralığına bakıyor, %5 ila 95 arasına.

Sıcaklıkların beklenildiği gibi 2 derece artması halinde, Grönland’ın buz örtüleri, su seviyelerinin artışındaki en büyük etken olmayı sürdürüyor. Ancak sıcaklıklar bu derecenin üstüne çıkarsa, işin içine çok daha büyük olan Antarktika’daki buz örtüleri de girecek.

Profesör Bamber, “Bu düşük ama yine de muhtemel olasılığa baktığınızda, uzmanlar ufak ama istatiksel olarak önemli olabilecek bir ihtimal olduğunu kaydediyorlar. O ihtimal de Batı Antarktika’nın istikrarsızlaşabileceği ve Doğu Antarktika’nın da etki etmeye başlayabileceği” diyor.

“Bu tür bir durum ancak sıcaklığın 5 dereceye çıkması halinde mümkün olur.”

Dünya’da Libya Büyüklüğünde Bir Kara Parçası Yok Olabilir

Uzmanlara göre, bu senaryonun gerçekleşmesi dünya üzerinde devasa boyutlarda etki bırakacak.

Dünyanın 1,79 milyon kilometrekarelik bir toprak parçasını, ki bu Libya’nın büyüklüğüne eşit, kaybedebileceğini düşünüyorlar.

Bu toprak kayıplarının çoğunluğu ise, Nil Havzası gibi tarımsal açıdan çok önemli olan yerlerde gerçekleşecek.

Bangladeş’in geniş girinti ve çıkıntılı coğrafyasında insanların yaşaması çok zor hale gelecek.

Londra, New York ve Şangay da dahil olmak üzere, dünyanın belli başlı metropolleri tehdit altında olacak.

Profesör Bamber, “Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, Suriye’deki kriz 1 milyon mültecinin Avrupa’ya gelmesine neden oldu” diyor.

“Bu, su seviyelerinin 2 metre yükselmesi halinde yerlerinden olacak insan sayısının 200’de 1’i.”

Araştırmacılar, önümüzdeki on yıllarda gaz emisyonu konusunda ciddi kesintiler olması halinde, bu tür senaryolardan kaçınmak için halen vakit olduğunu kaydediyor.

Araştırmanın başındaki isme göre, en kötü senaryonun gerçekleşme ihtimali %5, ancak bu senaryo yine de göz ardı edilmemeli.

Profesör Bomber, “Eğer size karşıdan karşıya geçerseniz 20’de 1 ezilme ihtimalinizin olduğunu söyleseydim, yakınından bile geçmezdiniz” diyor.

“%1 ihtimal bile, 100 yıllık hayatınızda bir kez başınıza gelebileceği anlamına geliyor. %5’lik ihtimal mi? Vay canına! Bence bu ciddi bir risk.”

Araştırma, ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin hakemli bir bilim dergisi olan PNAS’ta yayımlandı.

Kaynak: İKLİM HABER

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir